Hramul bisericii

Viața parohiei Septembrie 15, 2012

În ziua de 9 septembrie, biserica satului Cuza Vodă şi-a serbat ocrotitorii, pe Sfinţii Ioachim şi Ana, părinţii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.  Cu acest prilej, enoriaşii parohiei i-au adus prinos de mulţumire şi de laudă lui Dumnezeu, Cel minunat întru sfinţii Săi, prăznuind duhovniceşte sărbătoarea bisericii din parohia lor.

Prăznuirea a început în seara zilei de 8 septembrie cu slujba vecerniei şi a litiei, după care în sobor de 7 preoţi s-a oficiat Taina Sfântului Maslu, într-o atmosferă duhovnicească, la lumina lumânărilor, aducând prin aceasta în mijlocul credincioşilor prezenţi în număr mare,  duhul mănăstiresc, duh îndemnător la pocăinţă şi la căutarea nu a luminii din această lume, ci a Celui Care este Lumina lumii.

A doua zi, prăznuirea a început cu slujba utreniei, culminând mai apoi cu slujirea în sobor de 6 preoţi a Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii, la care s-au împărtăşit peste 30 de credincioşi, pecetluind astfel  împreună slujirea clerului şi a credincioşilor în timpul Dumnezeieştii Liturghii. După slujirea lui Dumnezeu, după partea care se cuvine  Mariei, s-a împlinit şi slujirea Martei  prin oferirea de mâncare caldă la peste 40 de săraci prezenţi,  fie din parohie sau din altă parte, manifestându-se prin aceasta dragostea creştină şi dorinţa întrajutorării celor oropsiţi. A fost o sărbătoare plină de bucurie sfântă, o sărbătoare închinată lui Dumnezeu în care cei prezenţi au simţit bucuria şi pacea ca roade ale Duhului Sfânt.

Bucură-te Ioachime, părinte preafericite! Bucură-te Ana, Maică pururea lăudată!