Astăzi cerurile s-au deschis şi Dumnezeu S-a arătat oamenilor

Viața parohiei Ianuarie 6, 2013

Sărbătoarea Botezului Domnului este privită de către Biserică ca sărbătoarea care pune început propriu-zis mântuirii obiective a omului. La râul Iordanului, Hristos, Dumnezeu - Omul, vine şi plineşte rânduiala botezului pocăinţei practicată de către Sfântul Ioan Botezătorul, punând astfel la începutul activităţii Sale răscumpărătoare şi mântuitoare, pocăinţa, metanoia, ca act al reîntoarcerii firii umane la viaţa adevărată.

Hristos S-a pogorât în apele Iordanului ca să curăţească firea oamenilor de păcat şi moarte.

Hristos a primit Botezul pocăinţei ca şi noi să-I fim următori întru totul, logodindu-ne cu pocăinţa ca stare continuă de vieţuire.

În duhul acesta a prăznuit şi Parohia Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana, sărbătoarea Botezului sau a Epifaniei. Credincioşii prezenţi au trăit aievea prin slujbele Bisericii, momentul Botezului lui Hristos şi au primit harul sfinţitor prin stropirea şi gustarea din Aghiasma cea Mare, mulţumindu-I lui Dumnezeu pentru darul primit şi pentru faptul că au ajuns şi anul acesta să se bucure hic et nunc de Arătarea Dumnezeirii.