Un nou an, un nou început, aceeaşi nădejde a mântuirii

Viața parohiei Ianuarie 1, 2013

Prin darul şi milostivirea lui Dumnezeu am ajuns în cel de-al 2013-lea an de la Naşterea Mântuitorului. Este în un nou an, un nou început, sprijinite pe aceeaşi nădejde: milostivirea nemărginită a lui Dumnezeu, care ne povăţuieşte viaţa spre veşnicia fericită a Împărăţiei cerurilor. Ajunşi în acest moment al existenţei noastre, toţi privim spre viitor cu încrederea că va fi şi vom fi mai bine. Este o perioadă de bilanţ pentru ce am făcut în anul care tocmai a trecut şi în acelaşi timp una de planuri pentru viitor.  O gândire sănătoasă Îl pune la începutul oricărui lucru pe Dumnezeu, de aceea în toate bisericile noastre la cumpăna dintre ani s-au săvârşit rânduieli speciale de rugăciune pentru a chema milostivirea şi harul lui Dumnezeu asupra anului care a sosit. Un alt motiv al adunării în biserici în această noapte de trecere a fost şi dorinţa de a arăta lumii, că se poate şi într-un mod curat şi bineplăcut lui Dumnezeu să îţi exprimi bucuria trecerii într-un alt an. Prezenţa în biserici a fost o alternativă la ceea ce se petrece în lume, o faţă luminoasă a celor care sunt creştini nu doar cu numele ci şi cu trăirea. Ca în toate bisericile şi în biserica Sfinţilor Părinţi Ioachim şi Ana, din satul Cuza Vodă, Popricani s-a săvârşit slujbă lui Dumnezeu în această noapte, mic şi mare venind în casa lui Dumnezeu cerându-I binecuvântarea, bunăvoinţa şi harul Său. Rânduiala liturgică a început la ora 22 cu vecernia şi litia, apoi în jurul orei 23.30 a continuat cu slujba utreniei, toată slujba fiind încununată cu săvârşirea Dumnezeieştii Liturghii a Sfântului Vasile cel Mare, care a început în jurul orei 1,30 şi a ţinut până spre orele 3.  A fost o atmosferă cu adevărat înălţătoare, în care cei prezenţi au conştientizat faptul că numai în legătură cu Dumnezeu, un nou început îşi poate avea şi un final fericit şi binecuvântat. După rânduiala de rugăciune, tinerii care alcătuiesc strana bisericii, împreună cu părintele paroh au cântat o urătură creştinească tuturor celor prezenţi, după care i-au sorcovit. Pentru a continua o tradiţie veche, după acest moment, membrii comunităţii l-au urat în afara locaşului sfânt pe preotul paroh şi familia acestuia, arătând cu adevărat că frumoasa datină din străbuni, rămâne vie şi că este de datoria celor de azi de a o menţine şi transmite celor de mâine.

Fie ca în cel de-al 2013-lea an de la naşterea Mântuitorului să aveţi parte de toată binecuvântarea sfântă, de multe realizări, de sănătate trupească şi sufletească, totul alături de cei dragi!