Naşterea Domnului-propovăduirea bucuriei în colind

Viața parohiei Decembrie 30, 2012
Naşterea Domnului - propovăduirea bucuriei  în colind

Praznicul Naşterii lui Hristos, în autenticitatea şi  însemnătatea lui, nu desemnează sub nicio raţiune împietrirea inimii precum iudeii ce n-au  voit a-I da loc Maicii Domnului să nască, nu dă motive de întunecare a minţii precum Irod ce a ucis mulţime de prunci fiind cuprins de mânie. Naşterea Domnului dimpotrivă, ne îndeamnă să ne deschidem şi să ne pregătim sufletele, precum peştera ce singură L-a primit pe Mântuitorul, precum necuvântătoarele ce au vegheat şi I-au făcut căldură, păstorilor şi magilor ce de îndată auzind, au venit să-L slăvească pe Pruncul  născut. Îngerii coboară în această noapte sfântă şi laudă împreună cu pământul: ”Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire”.
Vrând să ne asemănăm şi noi oştilor îngereşti şi să ne facem părtaşi bucuriei Maicii Domnului, afară de frumoasele slujbe săvârşite în biserica noastră, am mers din casă în casă, din poartă în poartă, la mari şi la mici, vestind precum steaua magilor plinirea proorociilor, adică Sfânta Naştere din Fecioară a Mesiei.
În acest gând, în pragul acestei sărbători, am  început drumul vestirii lui Hristos în lume colindând pe Înaintestătătorul Bisericii Moldovei, pe Înaltpreasfinţitul  Părinte Teofan ce ne-a primit colindul cu bucurie, cu nădejdea că primind vestitorii Naşterii lui Hristos, mai precis, vestea aceasta mântuitoare, pe Însuşi Hristos Îl primeşte.
În ajunul acestui mare praznic, biserica noastră a avut un program cu totul special, premergător şi pregătitor zilei de praznic. Astfel, odată cu săvârşirea slujbei Sfintei Liturghii unite cu vecernia praznicului la ceas de înserare aşa cum menţionează tipicul Bisericii noastre, în glas de toacă, în frunte cu icoana praznicală şi în cânt de colindă am luat la pas, începând cu casa parohială, uliţele satului până în noapte, aducând în casele creştinilor pe Pruncul Hristos. Am continuat  această tradiţie după Sfânta Liturghie şi primirea lui Hristos în Sfânta Împărtăşanie în ziua de Crăciun, când alături de copiii parohiei am înălţat cântări de bucurie datorate  Naşterii Domnului, sărbătorii curăţiei şi inocenţei. Asemenea magilor, care au adus Pruncului daruri, şi colindătorii  au primit daruri, după strădania şi râvna lor.
Vestea Naşterii Domnului Hristos am dus-o apoi şi în parohia Dancaş, păstorită de părintele Claudiu Gheorghiasa, unde  am  colindat şi am vestit  bucuria acestei sărbători şi unde  am fost primiţi cu dragoste şi căldură.
În spirit filantrop, îndrumaţi şi însoţiţi de părintele paroh, am mers la Căminul de bătrâni “Sfinţii Constantin şi Elena “ din Bucium, unde am participat la Sfânta Liturghie şi am colindat bătrânii din această mică comunitate. Colindul nostru a fost primit cu drag precum L-au primit şi pe Hristos în mijlocul şi în sufletul lor.
Sărbătoarea Naşterii  Domnului a fost vestită de Biserică prin glasul Evangheliei, de oameni prin fapte bune şi vrednice de primirea minunatei vestiri a venirii în lume a lui Hristos, dar şi prin glasul colindătorilor ce vorbesc în versuri duioase despre începutul mântuirii noastre.
Parohia noastră a desfăşurat  în mod desârşit rânduiala slujbelor şi a tradiţiilor, dorind să aducă şi să menţină  vie  această bucurie în special în această zi, dar şi în decursul întregului an.

Dorim ca vestea Naşterii în lume a Mântuitorului Iisus Hristos să rodească în inimile tuturor celor ce L-am primit  să se nască în  ieslea sufletelor noastre şi să ne pună început bun în urcuşul spre Rai!

autor: Daniela Macovei, Seminarul ortodox "Sfântul Vasile cel Mare"  Iaşi.