Adormirea Maicii Domnului

Viața parohiei August 15, 2012

De sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, credincioşii parohiei Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana, Cuza Vodă, au participat la slujbele bisericii, aducând prin aceasta prinos de laudă şi de mulţumire Maicii Domnului, celei care este Maica Vieţii şi care prin rugăciunile şi mijlocirile ei îi duce pe credincioşi spre viaţa veşnică. Cu mic, cu mare în ajunul praznicului au particpiat la slujba vecerniei unite cu litia, după care au cântat prohodul Maicii Domnului, purtând, nu pe braţe ci în cântări, trupul sfânt al Maicii Domnului spre mormântul ei care a devenit pentru ea uşa de intrare în Împărăţia Celui Care este Viaţa noastră. A doua zi, în ziua praznicului, credincioşii prezenţi au participat la utrenie şi Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, împărtăşindu-se în număr mare, arătând prin aceasta că sunt conştienţi că numai gustând din Preacuratele Taine, omul se poate sfinţi şi deveni locaş curat al Dumnezeirii. Bucură-te Ceea ce eşti plină de dar care întru adormirea ta nu ne laşi pe noi!